Clickbank

Viete čo je to Affiliate marketing?

Toto anglické slovo sa stalo populárnym v priebehu posledných zhruba 10 rokov. Keby sme siahli do anglického slovníka, získali by sme preklady ako prijať, pričleniť, spojiť,vstúpiť do, spolčiť sa, zlúčiť, pridať sa, združiť. Tu zastanem s prekladom, pretože ani jedno slovo úplne presne nevyjadruje význam Affiliate marketingu.

Pre jednoduchosť by som možno uviedol ako preklad “sprostredkovanie”. Predstavte si situáciu, že v kancelárii sa kolegovia bavia, kam by bolo najlepšie ísť na večeru s priateľkou. Vy máte dobrú skúsenosť s nejakou reštauráciou, tak ju doporučíte. Kolega na druhý deň príde a bude nadšene hovoriť, ako perfektne sa cítil vo vami doporučenej reštaurácii. Vy budete mať určite dobrý pocit. A nič viac? Veď to, čo ste urobili je klasický prístup Affiliate marketingára. Doporučí nejaký produkt alebo službu. ALE!!!! Získa za to nejakú odmenu od prevádzkovateľa.

Sprostredkovanie v reálnom svete

V reálnom svete to funguje tak, že každý prevádzkovateľ služby alebo predajca tovaru má zhruba 10-20% maržu na tovare alebo na službe, ktorú môže použiť na reklamu alebo marketing. Ak im vy doporučíte alebo privediete zákazníka, tak vám túto maržu môžu vyplatiť. Ako by to vypadalo v predchádzajúcom prípade? Najprv sa dohodnete sa majiteľom reštaurácie, že mu budete dohadzovať klientov. Robíte napríklad v biznise, kde často prichádzate do styku s ľuďmi. A tak len medzi rečou utrúsite, že poznáte vynikajúcu reštauráciu. A že tam máte aj zľavový kupón na 5 až 10% zľavu a kľudne in kupón prepustíte. Keď vaši návštevníci navštívia reštauráciu a odovzdajú kupón, tak majiteľ bude podľa kódu vedieť, že ste im hostí doporučili vy a dá vám ešte 10% províziu z ich útraty. Majiteľa reštaurácie budú títo hostia stáť 20% ceny, ale získa ich bez akéhokoľvek úsilia.

Sprostredkovanie v elektronickom svete

V elektronickom svete je sprostredkovanie oveľa jednoduchšie. Takmer každý predajca tovaru alebo služby má svoj affiliate program. Vám stačí sa do tohto programu prihlásiť a získate špeciálnu linku. Túto linku potom dávate svojim priateľom, známym, partnerom alebo proste len kontaktom z vášho zoznamu. Keď na túto linku ľudia kliknú, tak systém vie že prišli od vás a ak niečo kúpia, tak im automaticky pripíše províziu. Aby to však nebolo až také jednoduché, nie všetci prevádzkovatelia obchodov alebo služieb vám dajú automaticky affiliate linku. Najprv im musíte dokázať, že máte dostatok Emailových kontaktov, stránku alebo nejaký iný zdroj kontaktov, ktorým budete danú službu alebo tovar ponúkať. Ďalším dôvodom je to, že prevádzkovatelia nechcú, aby ste ich službu alebo tovar ponúkali prostredníctvom spamu alebo iným nezákonným spôsobom.

Aké máte možnosti?

Bohužiaľ v našich podmienkach je pomerne ťažké získať sprostredkovateľské možnosti. Hlavným dôvodom je to, že málokto má pripravený sprostredkovací systém, takže veľmi ťažko nájdete niekoho, kto by vám zaplatil za sprostredkovanie klientov. Z tohto hľadiska je najjdnoduchší MLM marketing, ktorý tiež funguje na princípe sprostredkovania. V takomto prípade môžete získať pomerne dobré školenie a nepotrebujete takmer nijaké školenie. Nie som zástanca MLM, hlavne kvôli tomu, že okolo 95% ľudí to vzdá. Uviedol som to len ako príklad systému, ktorý sa podobá na sprostredkovanie.

Pokiaľ pracujete na anglickom trhu, vaše možnosti sú oveľa širšie. Najznámejší Affilaite systém je Clickbank.com. Tam sa stačí zaregistrovať, vybrať si jeden z tisícov produktov a môžete začať predávať. Priemerná provízia je zvačajne viac ako 50%, takže zarábate viac ako človek, ktorý produkt vyrobil. Detailom affiliatných systémov sa budem venovať neskôr.

Comments
  1. Ak chcete zacat s affiliate marketingom, v sieti https://www.dognet.sk/ máme aktuálne cez 80 SK a CZ kampani. Staci si vybrat 🙂 Tak isto skuste online kurz (uplne cely zadarmo) http://www.superaffiliate.sk/, kde sa mozete vela naucit nie len ohladom affilu, ale celkovo online marketingu.

ADD YOUR COMMENT