mlm - mluti level marketing

Mám sa pustiť do MLM?

Pre tých, čo nepoznajú tento pojem, tak MLM znamená Multi Level Marketing, čo je v preklade viacúrovňový marketing. O čo tu ide? Ak si zoberiete akýkoľvek produkt predávaný v bežnej obchodnej sieti, tak na to, aby bol úspešný, potrebuje reklamu. Určite ste si všimli reklamu na zubnú bieliacu zubnú pastu, na lieky proti bolesti hlavy, na mastičku proti bolesti kĺbov, pracie prášky a podobne. V závislosti od marketingovej kampane,  distribútor môže minúť na reklamu okolo 25% predajnej ceny. Ďalšia marža je ukrytá v distribučných poplatkoch do veľkoobchodnej siete a maloobchod môže mať províziu 15 až 30% v závislosti na cene tovaru. Že vám to nevychádza? Áno máte pravdu. Výrobná cena tovaru je možno iba 20% jeho predajnej, výrobca si nechá 10% profitu a zvyšných 70% sa utopí v distribučnom súkolí. MLM využíva úplne iné distribučné kanály a týchto zhruba 70% rozdelí jednotlivým predajcom na rôznych úrovniach.

MLM nie je pyramídová hra

Podobnosť s pyramídovou hrou je v tom, že predajné štruktúry sa rozrastajú pyramídovo. Povedzme že národný zástupca nájde niekoľko desiatok predajcov, tí si nájdu ďalších predajcov a sieť sa takto rozrastá. Spomínaná marža sa potom rozdeľuje medzi tieto jednotlivé vetvy. Najviac dostáva konečný predajca, napríklad 20% z ceny produktu a každý vo vyššej úrovni získava nejaké percento z predaja. Preto je možné, že šikovní predajcovia si vybudujú svoju sieť a vlastne už nemusia produkty predávať a pri tom majú zabezpečený trvalý príjem, ktorý sa môže kľudne počítať v tisícoch Euro mesačne.

Ak je to také výhodné, kde je zakopaný pes?

Napriek jasnému obchodnému modelu, MLM nie je pre každého. Predstavte si, že sa stanete predajcom nejaké produktu a prvé čo urobíte, oslovíte svojich známych alebo príbuzných. Časť z nich si možno kúpi, ale možno väčšinou ani nevyskúšate túto možnosť, aby ste sa v očiach nezhodili. MLM totiž v minulosti získal nie veľmi dobrú povesť hlavne kvôli metódam predaja. Pred mnoho rokmi som sa zúčastnil úvodného školenie. Mali sme si napísať na papier, koľko zarábame, potom to násobiť, násobiť a vyskakovať od radosti, akí sme bohatí. Hovorili nám príbehy, ako niektorí členovia vybudovali obrovskú sieť a teraz zarábajú stotisíce (to boli ešte slovenské koruny). Považoval som to za vymývanie mozgov a odišiel som skôr, ako som začal. Takisto niektoré pyramídové hry sa vydávali za MLM…

Dobre, vrátim sa k predaju. Tak teda ste oslovili príbuzných a čo ďalej? Budete zastavovať ľudí na ulici alebo zvoniť pri dverách? Alebo si kúpite stánok niekde v nákupnom centre a budete čakať, až sa ľudia zastavia? (To môže fungovať, ale nie je to lacná záležitosť). A tu je práve tá filozofia predaja, kvôli ktorej z MLM odchádza až 95% ľudí.

Aký má význam začínať s MLM?

Dnes existuje na trhu niekoľko desiatok zavedených a spoľahlivých firiem. Ich zoznam aj s popisom niektorých uvádzam na konci článku. Existuje niekoľko nesporných výhod a ak nechcete permanentné zamestnania a neviete kde začať, vrelo odporúčam MLM. Prečo? Za prvé, na začatie podnikania v MLM nepotrebujete takmer žiadne peniaze. Menej seriózne MLM firmy od vás pýtajú pomerne veľké peniaze na začiatok (ale väčšinou sú to skryté pyramídové hry). Seriózne firmy naopak, zdarma vás zaškolia, pridelia vám tútora, ktorý vás vedie a usmerňuje. Vo väčšine prípadov je to niekto skúsený z reťazca nad vami, takže ako budete úspešní, bude z toho aj on niečo mať. Zapojením sa do MLM získavate 2 hlavné výhody:

  • takmer okamžite môžete začať zarábať
  • získate kvalitné obchodnícke vzdelanie a zručnosti, ktoré potom môžete využiť neskôr pri svojom podnikaní.

Čo na záver?

Áno, MLM patrí k zaujímavým formám zarábania a píšem o tom na blogu preto, že mnoho šikovný MLM predajcov už nechodí medzi ľudí, ale si vytvorili biznis na Internete. V závislosti od formy dodávok je možné vytvoriť eShop a predávať produkty, ktoré vám ani nemusia prejsť cez ruky a napriek tomu dostanete slušnú províziu.

Zoznam najznámejších MLM systémov na Slovensku

  • Mary Key
  • Avon
  • LR

Ak máte nejaké skúsenosti s Multilevel Marketinmgom, prosím napíšte svoje poznámky do komentára.

ADD YOUR COMMENT