Mail Box - Newsletter

Etika na Internete alebo za čo môžem ísť do basy

Už je u nás bežnou praxou, je v mnohých oblastiach máme celkom dobré zákony,  ale nikto nekontroluje ( a hlavne nesankcionuje) porušovanie zákona. Pred mnohými rokmi som mal Internetovú firmu, ktorá pripájala do Internetu ľudí v Bratislave. To vyžadovalo vytvoriť sieť vykrývačov na strechách Bratislavských budov zariadeniami pracujúcimi v pásme 2,4 GHZ. Lenže tieto zariadenia pribúdali raketovým tempom a tak boli čoskoro dosť zarušené niektoré rádiové spoje. Konkurencia preto začala používať zariadenia 5GHz, ktoré síce pracujú v bezlicečnom pásme, ale používajú vyžarovací výkon aj 10 násobne prevyšujúci povolené normy. Naša firma nechcela porušovať normy a tak sme stratili mnoho zákazníkov, lebo sme nemohli kvalitou signálu konkurovať firmám, ktoré porušovali vyžarovacie výkony. A tak je tomu dodnes. Nemám informáciu o tom, že by niekedy v priebehu 10 rokov vykonal Telekomunikačný úrad nejaké merania v tomto pásme…

A tak je tomu aj dnes pri rozosielaní reklamnej pošty. Firmy kúpia zoznam Emailových adries a posielajú svoje ponuky na všetky denne aj niekoľkokrát. Za posledných 24 hodím so dostal okolo desiatky Emailov na moje firemné Emaily od Jozefa, Hedvigy, Sergeja, Rudolfa…. A čo mi ponúkajú? Servisnú sadu náradia, antiradar, sadu na opravu škriabancov, zariadenie proti chrápaniu, hmlovú bránu, ba niektorí sa starajú aj o môj sexuálny život a ponúkajú mi možnosť zväčšenia penisu. Vymazávanie Spamu mi denne zaberie 5-10 minút.

Čo sa dá s tým robiť?

Síce naša legislatíva je urobená dobre a za rozposlanie nechceného Emailu môžu Spameri dostať mastnú pokutu, na stránkach Obchodnej inšpekcie som nenašiel ani zmienku, ak postupovať pri nahlásení Spamu. Zas platí staré známe “Kde niet žalobcu, niet ani sudcu”. Pokiaľ sa chcete úplne vyhnúť Spamu, je potrebné otvoriť si konto na Hotmail.com. Oni majú veľmi prísne nastavenú antispamovú politiku a tak sa vám do schránky nedostane žiadny Spam. Trochu voľnejšie to má nastavený Gmail, lebo niektoré spamy môžu prejsť. Ja mám však veľa vlastných schránok, a tam je možnosť odchytenia Spamu veľmi malá a tak denne čistím Emailové schránky. Dôležité je, že obsah spamu nikdy nečítam. Stačí mi vidieť predmet a už viem, že je to spam. Takisto všetkým čitateľom odporúčam urobiť to isté. Kúpili by ste si akýkoľvek predmet od niekoho, kto vám posiela Spamy?

Ako sú na tom poctivé firmy

Občas sa stane, že dostanem Email so žiadosťou o súhlas so zasielaním reklamy. Pokiaľ to nie je niečo úplne od veci, tak zvyčajne súhlasím. Chcem, aby poctivé firmy mohli rozširovať svoj biznis a získavať nových klientov. Lebo je to práve o tom, keď nezasiahnu úrady, tak práve tým, že ľudia pozerajú. klikajú a občas aj niečo kúpia od Spamerov, tak ich povzbudzujú v tom aby to robili ďalej.

Odporúčanie

Pokiaľ chcete budovať dlhodobý biznis, získavajte adresy legálnou formou a z oblasti, ktorá je nosná pre vás biznis. Ak si niekto objedná kyticu kvetov, neznamená to, že bude chcieť aj nejakú poistku alebo záhradnú lopatu. Sledujete náš blog a určite tu nájdete aj články, ktoré vám prezradia ako sa dajú zbierať emailové adresy legálnym spôsobom.

Takisto nekupujte reklamné kampane ponúkané niektorými firmami, ktoré tvrdia, že majú legálne zozbierané zoznamy. V prvom rade by som tomu neveril, že zoznamy sú legálne a v druhom rade, možno tie adresy zozbierali z nejakého hráčskeho portálu, čo je kategória 10-15 ročných. Možno dostanete nejaké objednávky, možno dokonca získate viac, ako do kampane investujete, ale je taktiež možné, že množstvo potenciálnych klientov si vás zapamätá ako Spammera a nikdy od vás už nič nekúpia…

ADD YOUR COMMENT