Outsource expertov

Chcete tip na miliónový biznis? Outsourcujte ho…

Aby som vás hneď na začiatku uviedol do obrazu, vysvetlím, čo znamená “Outsourcovať”. Slovo Outsource by sa dalo preložiť ako “použiť cudzie zdroje”. Je to takto jasnejšie? Možno najznámejším príkladom sú veľké stavebné firmy (vrátane nedávno známej aféry s Doprastavom), kedy firma na dokončenie zákazky potrebuje cudzie zdroje. Tento spôsob dodávky sa môže realizovať nielen v stavebníctve ale v podstate v každej oblasti výroby alebo služieb. Keby sme išli do detailov, tak každý kto pracuje na dohodu je vlastne externým zdrojom.

Ako sa dá podnikať s použitím Outsourcovania?

To, čo vám chcem tu ponúknuť, je použitie lacných zdrojov zo zahraničia. Z toho logicky vyplýva, že môžete ponúkať len tzv. digitálne produkty, teda niečo, čo sa dá urobiť alebo dodať cez Internet. Napriek tejto obmedzujúcej podmienke je toho stále veľmi veľa čo môžete robiť. Tu je niekoľko tipov:

  1. Sociálne médiá – mnoho firiem potrebuje zviditeľniť svoju prítomnosť na sociálnych stránkach. (Tu je jedno obmedzenie, že sa to musí týkať zviditeľnenia vo svete, nie v SR alebo ČR). Môže sa to týkať akéhokoľvek sociálneho média, kedy firma potrebuje získať čo najviac kontaktov, Like-ov, prípadne priamo dohnať týchto ľudí na svoje stránku. Podmienkou takisto je, že stránka alebo účet musí byť v angličtine.
  2. Vytvorenie grafického produktu – tu sa môže jednať o návrh grafiky intenetovej stránky, návrh obálky eBooku, návrh loga, letáku, plagátu. Takisto je možné objednať si odborníkov na Photoshop, ktorí vám upravia fotografiu podľa potrieb. Veľmi obľúbené sú video produkty, kedy vám vytvoria animované video, editujú vaše video, vložia doň špeciálne efekty, urobia “Voice-over”, to znamená že ho nahovoria po anglicky (tam môže byť automatický alebo hovorený komentár), profesionálne intro atď.
  3. Písanie eBookov alebo akýchkoľvek správ. Budem to ovádzať ešte v iných článkoch, ale na Internete viete kúpiť veľké množstvo eBookov a pritom ani netušíte, že ich nepísal autor. Proste niekomu zaplatil, aby ich napísal. Taktiež môžete potrebovať spracovať nejakú špecifickú správu. Napríklad zistenie najväčších konkurentov vo vašej oblasti, detaily o firmách a podobne. Dokonca mnoho dizertačných prác spracúvajú nadaní študenti zo zaostalých krajín…
  4. Virtuálny asistent – to je niekto, kto pracuje v zahraničí za vás. Môže vám triediť poštu, odpovedať za vás, robiť vám rezervácie, dokonca aj pripravovať účtovné podklady. Môže zdvíhať a vybavovať Vaše telefonáty, hľadať potencionálnych obchodných partnerov a podobne. Takisto bežná práca je prepisovanie (napríklad naskenovaného textu), len tu so slovenčinou neuspejete…
  5. SEO a starostlivosť o firemné stránky. Akonáhle sa chcete etablovať v zahraničí, je potrebné, aby vaša stránka zodpovedala medzinárodným štandardom a aby sa vám o ňu niekto staral. Zabezpečenie SEO aktivít sa dá tiež získať touto formou a pritom budete mať istotu, že Vaše stránky sú v rukách profesionálov.
  6. Vytvorenie kompletnej internetovej stránky alebo eShopu. Permanentná starostlivosť o vašu firemnú stránku.

Oblastí podnikania, v ktorých viete využiť “outsourcing” je oveľa viac a skutočne závisí len od vašej fantázie. Napriek tomu si jednu oblasť ešte nechám v rukáve a budem jej venovať niektorý článok v budúcnosti.

Ako predávať outsourcované služby?

Z rozsahu, ktorý som dosiaľ vymenoval je zrejmé, že o tento typ služieb je na trhu pomerne veľký záujem. Je vhodné, ak ste aspoň trochu odborník v oblasti, ktorú chcete sprostredkovať a musíte mať minimálnu znalosť angličtiny (hoci aj toto viete outsourcovať na slovensku, kedy sa pomaly každý študent strednej školy dokáže dohodnúť anglicky). Môžete si pomôcť službou translate.google.com, ale nespoliehajte sa na 100% na preklad, ktorý sa takto vyrobí, odporúčam ho vždy pred odoslaním ešte skontrolovať.

Ak ste už takto vybavený, tak potom je potrebné urobiť si trochu prieskum trhu. V prvom rade použite outsorcovaných odborníkov, aby vám vytvorili profesionálnu web stránku. Budete musieť trochu popracovať aj na textoch, aby návštevníci vašej stránky mali dojem, že sú na správnom mieste. Potom použite Google adwords a skúste dávať reklamy na službu, ktorú ponúkate alebo sa priamo skúste spojiť s potencionálnymi zákazníkmi.

Potrebujem nejaké investície?

Vaše investície budú hlavne vo forme vášho času, ale samozrejme budete potrebovať aj nejaké finančné prostriedky. Odporúčam 300-500 EURO. Zhruba 100-200€ budete potrebovať na vytvorenie vlastnej stránky, loga, vizitiek a zvyšok pôjde na reklamu a prípadne na niekoho, kto vám pomôže s angličtinou. Keď beriem do úvahy časové hľadisko, tak všetko by ste mohli mať pripravené približne do 14 dní.

Koľko ma to bude stáť?

Služby, ktoré som vymenoval hore sú vo svete mimoriadne lacné. Napríklad vlastné logo môžete získať za 5-10 dolárov. Vlastnú stránku získate za 10-50 dolárov. Minútu animovaného videa môžete mať za 20-40 dolárov (animovaným videám sa budem ešte venovať neskôr) a podobne môže stáť aj nahovorenie komentára do videa. Dôležité je, že zaplatíte len v prípade, ak ste s prácou spokojný. Teraz sa pozrite na slovenské ceny. Koľko by ste za takéto služby pýtali?

Kde nájdem vhodných ľudí na “Outsourcovanie”?

Toto je oblasť, ktorú som riešil zhruba pred 2 rokmi. Vtedy som netušil, aké obrovské možnosti ponúka Internet. V súčasnosti sú najvhodnejší kandidáti na Filipínach (majú veľmi dobrú angličtinu), v Indii, Pakistane a podobne. Ak potrebujete 100% angličtinu, tak si trochu priplatíte a môžete mať aj ľudí z USA, Veľkej Británie, prípadne z iných rozvinutých krajín.

Teraz sa budem venovať časti, na ktorú čakáte asi najviac. Poďme si vymenovať stránky, kde nájdete freelancerov (nezávislých odborníkov, ktorí budú pre vás pracovať):

  • www.fiverr.com
  • www.upwork.com
  • www.freelancer.com
  • www.craiglist.com

S týmito si bohate vystačíte na všetky bežné potreby. Tomu, ako treba nájsť najlepších expertov a na čo si dávať pozor sa budem venovať v niektorom z ďalších článkov.

 

 

ADD YOUR COMMENT